מלבד טכניקות טיפול מתקדמות בלייזר, שימוש במשחות מקומיות להעלמת פטרת הציפורניים מהשורש, וטיפולי פדיקור רפואי, ניתן להתמודד עם התופעה המטרידה גם בעזרת טיפולים טבעיים לפטריה בציפורן.

למעשה, תרופות סבתא לטיפול בפטרת הציפורניים נחשבות יעילות במיוחד, ובשילוב עם שיטות הטיפול הנפוצות (פדיקור, לק, משחות, לייזר) הן מעודדות את תהליך ההחלמה הטבעי של כף הרגל. טיפול בפטרת ציפורניים באמצעות תרופות סבתא כולל שימוש בחומרים טבעיים בלבד, שגם אם בבחינה ראשונית נראים לנו לא רלוונטיים – הם אכן יכולים להקל על תסמיני פטרת הציפורניים.

מלבד זאת, במקרים בהם הפטריה בציפורן לא הספיקה להתפשט, תרופות סבתא יכולות להוות אלטרנטיבה מעולה במקום טיפולים אינטנסיביים הכוללים פדיקור, מתן תרופות או מריחה של משחות לאורך זמן.

פטרת הציפורניים – תרופות סבתא

תרופות הסבתא מתמקדות גם בעור הפגוע שסביב לציפורן, וכמובן גם בציפורן עצמה. כך למעשה, מתקבל טיפול יעיל שיכול להעלים את תסמיני הפטרת לטווח הרחוק.
כמובן שהטיפול בתרופות סבתא אינו מתייחס למצבים חמורים במיוחד בהם מתפשט הזיהום הפטרייתי לחלקים אחרים בגוף, ולעיתים אף נדרש אשפוז של המטופל.

שמן עץ התה: כמו בסוגים אחרים של פטריות (קנדידה, פטרת הפנים והשיער), גם במקרה של פטריה בציפורניים שמן עץ התה מהווה טיפול טבעי יעיל. מדובר בתכשיר טבעי שנעשה בו שימוש בעיקר בעולם הרפואה הטבעית, ובפרט ברפואה הסינית.

שמן עץ התה מאפשר לטפל בעור יבש וסדוק, ולהחזיר לכפות הרגליים את הברק והמראה הטבעי והבריא. השמן האתרי נחשב מחטא והוא נלחם היטב בתופעות פטרת, או פצעים באזורי הגוף השונים.
השימוש בתכשיר הוא פשוט – הקפידו לרכוש תכשיר איכותי שמכיל תמצית טהורה של שמן עץ התה. מומלץ למרוח את השמן שלוש – ארבע פעמים בשבוע על הציפורן הנגועה באמצעות מקלון אוזניים (לאחר ייבוש של הציפורן).

ראוי לציין כי גם שימוש בשמן אקליפטוס או שמן קיקיון נחשב נפוץ ועשוי להקל את תסמיני הפטרת.

חומץ: גם החומץ נחשב חומר חיטוי נוגד פטריות. מדובר בתרופת סבתא פופולרית במיוחד, ומלבד טיפול בפטרת הציפורניים היא משמש למגוון טיפולים אחרים.

לטיפול יעיל מומלץ לדלל את החומץ בקערת מים פושרים, ולהשרות את כף הרגל מדי יום כחצי שעה עד שעה. לאחר מכן יש לייבש את הרגל באופן יסודי.

לצורך הטיפול, ניתן להשתמש בחומץ רגיל וגם בחומץ תפוחים. יש הממליצים על טפטוף מספר טיפות של שמן לבנדר לתוך קערת המים (יחד עם החומץ). ללבנדר תכונות מרגיעות ואנטי פטרייתיות.

אקונומיקה: ההנחה היא כי מי כלור נחשבים חומר חיטוי מעולה ויעיל גם נגד פטריות בציפורניים. הטיפול הביתי באקונומיקה יעיל בעיקר כשמתגלים התסמינים הראשוניים של הפטריה בציפורן. מדובר בטיפול מקומי, וללא שילוב של טיפולים יעילים (פדיקור, לייזר, משחות) הוא לא יוכל לעקור את הפטריה מן השורש. את האקונומיקה יש לדלל במים פושרים ולאחר מכן להשרות את כף הרגל כחצי שעה.
זכרו – שימוש באקונומיקה מרוכזת עשוי להיות מסוכן ולגרום לכוויות, הקפידו על שימוש נכון וזהיר.

אלוורה: בשימוש ישיר מהצמח בגינה, או באמצעות תכשיר אלוורה טבעי. האלוורה ידועה כמרגיעה תופעות של גרד ואדמומיות בעור, ולכן עשויה להוות מענה איכותי לתסמינים של פטרת הציפורניים.

שום – השום ידוע בתכונותיו האנטי בקטריאליות ותופעות דלקתיות ובחיזוק מערכת החיסון. היתרון הגדול שלו הוא השימוש הבטוח בו עם מינימום תופעות לוואי.

תרופות סבתא לחיזוק מערכת החיסון

פטרת הציפורניים עלולה להחמיר על רקע מחלות סוכרת, פסוריאזיס ומצבים בריאותיים לקויים אחרים. חיזוק מערכת החיסון מסייע בחיזוק הטבעי של הגוף ובמניעת סיבוכים בריאותיים.

עולם הרפואה הטבעית מציעה שלל טיפים וטיפולים טבעיים לפטריה בציפורן ולחיזוק מערת החיסון:

  • תזונה: תזונה בריאה ומאוזנת מסייעת בחיזוק הטבעי של מערכת החיסון. הקפידו על נטילת ויטמינים (ויטמין D למשל) במקרים של חוסר, אכילה מסודרת וצריכה מופחתת של סוכרים ופחמימות.
  • פעילות גופנית קבועה: לא חייבים להתחיל להתחרות באופן מקצועי, אולם חשוב להקפיד על הליכות / ריצות באופן קבוע, או אימוני פילאטיס, יוגה והליכה לחדר כושר.

הפעילות הגופנית ממריצה את מערכות הגוף, ושומרת עלינו בריאים ופחות פגיעים.

  • פרוביוטיקה: עידוד צמיחתה של מושבת החיידקים “הטובים” בקיבה על חשבון החיידקים המזיקים חיונית גם היא לחיזוק מערכת החיסון.

את הפרוביוטיקה ניתן לצרוך בצורת כמוסות טבעיות, או דרך המזון שאנו אוכלים. יוגורט, גבינות, ירקות מוחמצים, חומץ תפוחים ועוד.

 

לסיכום, זכרו – תרופות סבתא בדרך כלל אינן יעילות לבדן, והן עשויות לעזור בתהליך ההחלמה מפטרת הציפורניים במידה ומשלבים אותן בצורה חכמה יחד עם טיפולים יעילים אחרים דוגמת לייזר, משחות מקומיות או פדיקור רפואי.

שתפו